Vitaminok-ásványianyagok:
A vitaminok az élelmiszerekben található természetes anyagok. Azok a kiegészítők, amelyeket Ön kapszulák, tabletták, porok vagy folyadék alakjában szednek be, ugyancsak az élelmiszerekből származnak. Sok vitamint szintetizálni lehet, de a legtöbb vitamint alapvető természetes anyagokból vonják ki. Természetesnek a kémiailag nem módosított, természetes alapanyagokból származó vitaminok nevezhetők. A természetazonos nem jelent mást, mint hogy a szintetikus úton előállított vitamin kémiai szerkezete megegyezik a természetes vitaminéval. A természetes alapanyagokból nyert vitamint vegyi anyagokkal vonják ki az egyes élelmiszerekből. (Ha még több információt szeretne a vitaminokról, iratkozzon fel ingyenes tanfolyamunkra. A cikk alján található a hivatkozás, ahol jelentkezhet tanfolyamunkra.)
Az A-vitamint rendszerint halmáj olajból származik. A B-vitamin komplexet élesztőből vagy májból nyerik. A C-vitamin leginkább csipkebogyóból vonható ki. Az E-vitamint szójababból, búzacsírából vagy kukoricából állítják elő.
A szintetikus vitaminok kielégítő eredményeket adnak, a természetes vitaminok minden szinten kedvezőbb hatásúak. Mindkettő kémiai elemzése azonos lehet, a természetes vitaminokban több rejlik, mert a természet anyagai gazdagabbak. A szintetikus C-vitamin csak aszkorbinsav és semmi más. A csipkebogyóból származó C-vitamin készítmény az egész C-vitamin komplexet, a bioflavonoidokat is tartalmazza, amik a C-vitamint hatásosabbá teszik. A természetes E-vitamin, amely nemcsak alfa-, hanem valamennyi tokoferolt magába foglalja, hatékonyabb, mint a szintetikus.
A szintetikusan előállított vegyület az arra kémiailag fogékony emberben reakciót válthat ki. A természetes eredetű ugyanazon vegyületet jól tűri. Ezzel szemben a pollenekre érzékeny személyeknél a természetes C-vitamin nem kívánt reakciót idézhet elő feltehetően a készítmény pollenszennyezettsége következtében. A természetes készítmények kevesebb gyomor-és bélpanaszt idéznek elő és sokkal kevesebb toxikus reakciót okoznak, ha a javasoltnál nagyobb adagolásban szedik őket.
Zsírban oldódó vitamin. Raktározható a szervezetben és nem kell naponta gondoskodni a felvételéről. Ez a vitamin nélkülözhetetlen a látáshoz, a növekedéshez és a bőr működéséhez. Szerepet játszik bizonyos rákfajták, szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának megelőzésében. Akinek hirtelen nehézzé válik a szürkületben vagy a félhomályban való tájékozódás, gyanakodhat A-vitamin hiányra. A szürkületi vakság a súlyos A-vitamin hiány első jeleinek egyike. A-vitamin hiányra utal, ha a bőr száraz, pikkelyes, hámlani kezd, kicserepesedik és szarusodni kezd, a haj fénytelenné válik és töredezik, csakúgy, mint a körmök. Súlyos A-vitamin hiány esetén a szürkületi vakság teljes vakságba megy át. Az átlagos vegyes táplálkozással fedezhetjük napi A-vitamin szükségletünket. Vannak olyanok, akiknek A-vitamin szükséglete az átlagosnál magasabb.
Számukra szükséges az általános beviteli érték növelése:
- A terhes nőknek az átlagosnál 30, a szoptató anyáknak 100 % -kal több A-vitaminra van szükségük.
- Az idős embereknél sokszor az egyoldalú táplálkozás miatt fordul elő A-vitamin hiány.
- A gyakran diétázó, fogyókúrázó fiatal nők, olyan alultáplált állapotba kerülhetnek, aminek következtében A-vitamin tartalékaik kimerülhetnek.
- A zsíremésztés és felszívódás zavarai, az inzulinfüggő diabétesz, a hasnyálmirigy betegségek és az alkoholizmus is kiválthat A-vitamin hiányt, ami készítményekkel való kezelést igényel.
Kétféle alakban fordul elő. Az egyik az A-elővitamin, a retinol, ami csak az állati eredetű élelmiszerekben található. A máj mellett leginkább a vaj, a magasabb zsírtaltalmú sajtok, a tej, a szárnyasok, zsírosabb húsú halak, a tonhal, a hering és az angolna tartalmaznak sok A-vitamint. A másik az A-provitamin, amit karotinként ismernek, növényi eredetű élelmiszerekben fordulnak elő. A legfontosabb A-provitamin a bétakarotin, sárgarépa.
A sárga és zöld színű zöldségfélék közül a brokkoli, az endívia, a cikória, a spenót, a galambbegysaláta fontos karotinforrások.
A gyümölcsök és bogyós termések közül a sárgabarack, a bodza és a csipkebogyó.
Minél jobban felaprítjuk a zöldségféléket annál több karotint tud felvenni belőle a szervezetünk. A karotintartalmú zöldségfélék elkészítéséhez mindig használjunk zsiradékot (vajat), a salátákhoz olajat. A zsiradék javítja a karotin biológiai hasznosulását.
Vízben oldódó vitamin. Az idegrendszer a B1-vitamin egyik legfontosabb célterülete. A tiamin nélkül szervezetünk nem lenne képes a szénhidrátok a cukor vagy a keményítő lebontására, ez pedig végzetes következményekkel járna. Szervezetünk az összes szénhidrátot glükózzá alakítja, ez sejtjeink alapvető energiaforrása. Agyunk energiaellátását a glükóz biztosítja. Javítja a szellemi tevékenységet. Fenntartja az idegrendszer, az izmok és a szív normális működését. Enyhíti a fogműtétek utáni fájdalmakat. Elősegíti az övsömör kezelését. A betegség, stressz és műtét alatt nagyobb a szervezet szüksége.
A hiánya is először az idegrendszer működésének zavarában mutatkozik meg. Ennek első tünetei a fáradékonyság és a koncentrációképesség gyengülése. Az első tünetek enyhébb keringési zavarra emlékeztetnek: bizsergés a karban és a lábban, a lábfej rendszeresen zsibbad. A láb izomzata egyre gyengébb lesz, végül bénulásra emlékeztető tünetek is jelentkezhetnek. Az ízületek megmerevednek, súlyos ideggyulladások, pszichés zavarok, görcsök lépnek fel, míg végül a keringés összeomlása nyomán beáll a halál.
A hiány két tünetcsoportban nyilvánul meg:
- A szív és a keringési rendszer működészavarai, szívtájéki szorító érzés és fájdalmak, szapora szívverés.
- Az idegrendszer működészavarai és pszichés változások, fáradékonyság, gyenge koncentrációhiány, romló megfigyelőképesség, ingerlékenység, depresszió és szorongás.
Aki dohányzik, iszik, vagy sok cukrot fogyaszt több B1-vitaminra van szüksége. A terhes, szoptató, vagy fogamzásgátló tablettát szedő nők B1-vitamin szükséglete nagyobb. Minden stresszállapotban, betegség, szorongás, trauma, műtét után a B-vitamin komplex felvételét növelni kell. Minden felesleges kiürül a vizelettel, a szövetekben vagy szervekben egyáltalán nem tárolódik.
A B1-vitamin csaknem minden élelmiszerben előfordul, de sok élelmiszer csak nyomokban tartalmazza. A legfontosabb vitaminforrások a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, a sertéshús, a csirkemell, a burgonya, a legtöbb zöldféle, zöldborsó, korpa, tej, szárított élesztő, hántolatlan rizs. A főzés, sütés melege könnyen tönkreteszi a B1-vitamint. A B1-vitamin ellenségei a koffein, az alkohol, a tartósítási eljárások, a levegő, a víz, az ösztrogének.
Vízben oldódó vitamin. A szervezetben B2-vitamin nélkül semmi sem működik. Ez a vitamin a tiaminhoz hasonlóan, szervezetünk energia-felszabadító folyamataira hat. Minden sejtünk légzési láncában zajló folyamat életfontosságú eleme a B2-vitamin. Fontos a vörösvérsejtek képzésében és lebontásában. Segít a máj méregtelenítő működésében. Elengedhetetlen az embriók növekedéséhez és fejlődéséhez. A B2-vitamin a szem anyagcsere folyamataihoz is szükséges. Feltehetően fényvédő képességgel is rendelkezik, így a szürkületi látáshoz nélkülözhetetlen. Az idegrendszerben az idegsejtnyúlványok védőburkának, a mielinhüvelynek az épségét biztosítja. A B2-vitamintól egészséges a bőr, a köröm és a haj. Egyéb anyagokkal együtt közreműködik a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék anyagcseréjében.
Vízben oldódó vitamin. A B6-vitamin tevékenységi területe a fehérje- és az aminosav anyagcsere több, mint hatvan enzimrendszerében működik közre, koenzimként. Feladatuk a testanyag felépítése és megtartása, megújítása. A B6-vitamin a test fehérjeforgalmát szabályozza. Az emésztés után 8 órán belül kiürül, és táplálékkal vagy vitaminkészítménnyel kell pótolni.
Hiánya az egész szervezetre kihat. A hiánytünetek a legkülönbözőbb szerveken megmutatkozhatnak. Főként az agy és az idegrendszer reagál érzékenyen a piridoxinhiányra. A rendszertelen időközökben támadó görcsrohamok, az étvágytalanság, a hasmenés és hányás a B6-vitamin hiány jellegzetes tünetei. A piridoxinhiány anémiát (vérszegénység) is kiválthat. B6-vitamint szinte minden élelmiszer tartalmaz. Nagyon magas a hús és belsőségek, makréla és szardínia piridoxin tartalma. Sok gyümölcs és zöldség is fontos B6-vitamin forrás. Ilyen a burgonya, a cukorborsó, a sárgarépa, a káposzta, és a bab. A gyümölcsök közül főként a banán. Sok piridoxint tartalmaz a kenyér és a többi gabonából készült élelmiszer. A tej és tejtermékek viszonylag szegények ebben a vitaminban.
Vízben oldódó vitamin. A sápadt, vérszegény emberek gyakran B12-vitamin hiányban szenvednek. A kobalamin nélkül bizonyos, a szénhidrát-, a zsír- és fehérje anyagcsere alapvető reakciói nem mennének végbe. Ezek a reakciók számtalan életfolyamathoz nélkülözhetetlenek. B12-vitaminra van szükségünk ahhoz, hogy a csontvelőben a vörösvérsejtek egész életünk folyamán képződjenek. E vitamin nélkül zavart szenvedne a növekedés. A B12-vitamin az idegszövet képzésében is részt vesz.
A B12-vitamin hiányának külső jele a sápadt bőrszín, a fáradékonyság és levertség, gyulladt nyelv, bizsergő végtagok, végső esetben bénulásos tünetek. A B12-vitamin szükségletének biztosítása baktériumoktól függ, csak ezek tudnak kobalamin vegyületeket létrehozni. A B12-vitamin felszívódás zavarai vagy a hiányos táplálkozás hatására kialakuló hiányállapot tünetei csak évekkel később jelentkeznek.
A legjobb B12-vitamin források az állati eredetű élelmiszerek a máj, a vese és a velő, a tej és tejtermékek, a hús, a hal, a tojás, a sör, a káposzta. A főzés során az élelmiszerekben található B12-vitamin nagy része tönkremegy. A túladagolt C-vitamin megsemmisítheti a kobalamint.
A fogamzásgátló tabletta csökkenti a vér B12-vitamin szintjét. A kiegyensúlyozott étrend B12-vitamin tartalma jóval meghaladja szervezetünk igényét. Már napi negyed liter tej vagy 3 tojás elegendő a hiánytünetek tartós megelőzésére.
Vízben oldódó vitamin. A C-vitamin szervezetünk oxigén- és hidrogén transzportőre. Képes megkötni és hatástalanítani az agresszív, oxigéntartalmú szabad gyököket. E tulajdonsága teszi alkalmassá az aszkorbinsavat a rák, az érelmeszesedés és a szívinfarktus megelőzésére. Elősegíti a vas felszívódását és biológiai hasznosítását. Stimulálja szervezetünkben a fehérvérsejtek működését, serkenti a védelmi reakciókat és segíti az antitestek képződését.
Fontos szerepet játszik a stressz hatásainak leküzdésében. Tartós stressz hatására a szervezet C-vitamin készlete gyorsan felhasználódik. Támogatja a májban zajló méregtelenítési folyamatokat, például gyógyszerek fogyasztása után. Meggátolja, hogy a gyomorban rákkeltő nitrózaminok képződjenek élelmiszerek nitráttatalmából. A C-vitamin hatása a sebek gyógyulásában a legszembetűnőbb.
A C-vitamin jellegzetes hiánybetegsége látszólag ártalmatlan tünetekkel kezdődik, fáradékonyság, ingerlékenység, aluszékonyság, ízületi és végtagfájdalmak, fizikai teljesítőképesség csökkenése. A betegség előrehaladtával csont- és ízületi elváltozások jelentkeznek, a gyógyulófélben lévő sebek újból felszakadnak, fogak kihullnak, fokozódik a fertőzésekre való hajlam.
A C-vitamint szervezetünk csak kis mennyiségben képes tárolni, folyamatos pótlására van szükség. A felesleg a vesében kiválasztódik és a vizelettel kiürül. A legfontosabb C-vitamin források a friss zöldségfélék, gyümölcsök és a belőlük préselt levek. Főleg a déli gyümölcsök és bogyós termések. Az első helyen a feketeribiszke vezeti. Fontos C-vitamin forrás még a kivi, az eper, a málna, a ribiszke, mangó és a papaja. A zöldségfélék közül a paprika, a brokkoli, a kelbimbó és a karfiol a leggazdagabbak. A burgonya, a póréhagyma és a paradicsom is a C-vitamin források közé sorolható.
Zsírban oldódó vitamin. Nem is valódi vitamin, a többi vitamintól eltérően szervezetünk képes az előállítására. Ehhez napfényre van szükségünk. Már heti két napfürdő elegendő ahhoz, hogy szervezetünk kellően ellátott legyen. Szervezetünknek a csontok és a vázrendszer felépítéséhez kétféle ásványi anyagra, kalciumra és foszfátra van szüksége. E két csontképzéshez szükséges ásványi anyag csak elegendő D-vitamin jelenlétében képes a csont növekedését biztosítani. A D-vitamin elősegíti a kalcium és a foszfát belekből való felszívódását, szabályozza a csontokba való beépülésüket.
D-vitamin hiányában felborul a kalcium és a foszfor háztartás egyensúlya, az ásványianyag veszteség miatt zavart szenved a csontépítés. A D-vitamin a sejtosztódást is befolyásolja, ezért fontos szerepet játszhat a rák kialakulásának megakadályozásában. A pikkelysömör tünetei is mérsékelhetők D-vitamin krémes vagy tablettás kezeléssel. Magyarországon D-vitamin csak orvosi receptre kapható.
A D-vitamin említésre méltó koncentrációban csak kevés élelmiszerben fordul elő. Ilyenek a tengeri halak, a lazac,az angolna, a hering, tonhal, lepényhal, baromfi, gombák, a tojássárgája és a vaj.
A felnőttkori D-vitamin hiány csontlágyulást okoz. A fogamzásgátló tablettát szedő nők fokozzák D-vitamin felvételüket.
Zsírban oldódó vitamin. Zsírban oldódó vegyület, amely a májban, a zsírszövetekben, az izmokban, a herékben, a méhben, a vérben, a mellékvesékben és az agyalapi mirigyben raktározódik. A szervezetbe bekerülő E-vitamin 60-70%-a kiürül a széklettel, aránylag rövid ideig maradnak meg a szervezetben. Aki E-vitamint szed hosszabb ideig megőrzi fiatalságát, mert késlelteti az oxidáció miatt bekövetkező öregedést.
Az A-vitaminnal együtt védi a tüdőt a levegőszennyezés károsító hatásai ellen. Oxigénnel látja el a szervezetet, ezáltal növeli állóképességét. Vizelethajtó hatása van, így csökkentheti a vérnyomást. A szabad gyökökkel szembeni védelem, az antioxidáns hatás az E-vitamin legfontosabb funkciója. Védelmet biztosít a sejtfalnak, a sejtmembránoknak és a hormonoknak. Az E-vitamin hatástalanítja a környezeti mérgekből származó, a dohányzással a szervezetbe juttatott és a szervezet működési folyamatai során termelt oxigéngyököket, amelyek a sejtöregedés és a rák előidézői. A vér alacsony E-vitamin szintje fokozza a rákos megbetegedés kialakulásának kockázatát. Az E-vitaminnak bőrvédő hatást is tulajdonítanak. Az E-vitamin biztosítja a vér folyékonyságát, szabályozza alvadási képességét, fokozza a beszűkült erek tágasságát. Védi a májat, a tüdőt és bőrt a különféle gyulladásokkal szemben.
E- vitamin hiányának tünetei csak nagyon nehezen azonosíthatók. Nem vált ki jellegzetes hiánybetegséget, mint a többi vitaminé. A szívinfarktus vagy a rákos megbetegedések kísérő tüneteként rendszeresen alacsony E-vitamin szintet állapítanak meg. Az E-vitamin hiánya meddőséget is okozhat.Az E-vitamin hiányának megnyilvánulási formája lehet az izomgyengeség, a zavart reflexműködés, a látászavar, arcizomgörcs, koncentráció zavarokat és fáradékonyságot is kiválthat.
A növényi zsírok és olajok, mint a margarin, az olíva-, napraforgó- és szójaolaj, búzacsíra, szójabab valóságos E-vitamin bombák. A diófélék, a gabonacsírák, különböző zöldségfélék, mint a paraj, a zeller, kelbimbó, brokkoli, az édeskömény, tojás, dúsított liszt, korpás búza szintén gazdagok E- vitaminban.
Ha rendszeresen klórozott ivóvizet fogyaszt több E-vitaminra van szüksége. A terhes és szoptató nők, és akik fogamzásgátló tablettát szednek vagy hormonkezelésben részesülnek szintén több E-vitamint igényelnek.
A biotin szerepe a glükóz előállításához szükséges szén-dioxid szállítása. Anyagcserénk több reakciója során szén-dioxidot épít be és szabadít fel, ebben működik közre a biotin, hogy a megfelelő helyre szállítja a szén-dioxidot. A biotin számtalan anyag lebontásához nélkülözhetetlen. Fontos a biotin a vér, az idegek, a bőr és a haj növekedéséhez és megújulásához. Nélkülözhetetlen a normális zsír- és fehérje anyagcseréjéhez. Enyhíti az izomfájdalmakat. Megakadályozza, hogy a haj megőszüljön. Az aszkorbinsav szintéziséhez biotinra van szükség. A nyers tojás megakadályozza a felszívódását a belekből.
A biotin hiányakor a bőr károsodik elsőként. 3-4 hét után bőrünk erősen pikkelyesedni, hámlani kezd.
A legmagasabb biotin tartalma a májnak és az élesztőnek van. Az ember bélflórája is termel biotint.
Zsírban oldódó vitamin. K-vitamin nélkül nincs véralvadás. Elősegíti a véralvadást. Segít megelőzni a belső vérzéseket. Mérsékli a túlzott menstruációs vérveszteséget.
A magzat K-vitamin ellátottsága rendkívül kedvezőtlen. Az újszülöttek bélrendszere még steril, hiányoznak belőle a K-vitamin képző baktériumok. Az anyatej K-vitaminban szegény, ezért a kizárólag anyatejjel táplált újszülötteket életük első néhány napján különösen veszélyezteti a vérzékenység. Felnőttek esetében a K-vitamin hiány kialakulása élelmiszereink magas C-vitamin tartalma miatt szinte teljesen kizárható. Az orrvérzés, a nemi szervek tájékán fellépő vérzések, lassú, elégtelen sebgyógyulás a K-vitamin hiány külső tünetei.
Belső tünetek a gyomorban, a bélben, a nyálkahártyában, a tüdőben, a májban, az agyban és a szem kötőhártyájában fellépő spontán vérzések. A nagyfokú hasmenés a K-vitamin hiány tünete lehet. Ha gyakran vérzik az orra, növelje K-vitamin bevitelét természetes forrásokból. A joghurt a leghatásosabb a K-vitamin hiány ellen. A K-vitamin ellenségei a röntgensugarak, az ételek lefagyasztása, az acetil-szalicilsav, a levegőszennyezések, az ásványolaj.
Legfőbb természetes forrásai a joghurt, lucerna, tojássárgája, pórsáfrány, szójaolaj, halmájolajok, tengeri hínár, leveles zöldfőzelékek. Sok állati eredetű élelmiszerben, például húsban, a tejben, a sajtban és a vajban. Az ember vastagbelében élő bélflóra baktériumai is hatékony K-vitamin termelők.
A niacin két vitaminhatású anyagból tevődik össze a nikotinsavamidból és a nikotinsavból, melyek az anyagcsere folyamatok során átalakulnak egymásba. A szervezet a triptofán nevű aminosavból maga is elő tudja állítani. Hozzásegít, hogy az emésztőrendszerünk egészséges legyen, enyhíti az emésztőrendszer zavarait. Segít megakadályozni a migrénes fejfájást, illetve mérsékeli. Fokozza a vérkeringést és csökkenti a magas vérnyomást. Enyhít némely hasmenéses rohamot. Növeli a szervezet energiáját a táplálék megfelelő hasznosítása révén.
Nálunk a niacin hiányt kizárólag súlyos alkoholizmus vagy súlyos emésztési rendellenességek válthatják ki, melyek következtében a niacin felszívódása lehetetlenné válik. Ha problémája van a koleszterinszintjével, növelje a niacin felvételt. A napfényre különösen érzékeny bőr gyakran korai jele a niacin hiánynak.
A niacin a legtöbb növényi és állati eredetű élelmiszerben fellelhető, csak igen csekély mennyiségben. Kiváló niacin forrás a máj, az élesztő, a szív, a vese, a hús, a hal, a tojás, az avokádó, a datolya, a füge, a szilva, a teljesbúza készítmények.
A folsav nélkülözhetetlen a sejtnövekedéshez és a vérképzéshez. Ahol a szervezetben sejtosztódás zajlik folsavra van szükség. Elősegítik a fehérjék anyagcseréjét. Nélkülözhetetlen a vörösvérsejtek képződéséhez. A csontvelőben, a vörösvérsejtek képződésének színhelyén életünk végéig zajlik a sejtképződés. Ehhez mindvégig megfelelő mennyiségű folsavra van szükség. A folsavhiány tünetei először a vérsejtképzés terén jelentkeznek. A súlyos folsavhiány mindkét nemben terméketlenséget okozhat. Meddőség estén érdemes először folsavhiány lehetőségére gondolni, ajánlatos a vér folsavszintjét ellenőrizni. A folsavhiány különösen a következő csoportokat veszélyezteti: a terhes nők, a szoptató anyák, a gyermekek, az alkoholbetegek.
Sok leveles salátának és zöldségfélének különösen magas a folsav tartalma. Például a paraj, az endívia, a kelkáposzta, fejes saláta, cékla, karfiol, teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek. Magas folsav tartalmú még a máj és a vese. Ha a salátaféléket túl sokáig mossuk, a zöldségeket sokáig főzzük, húst vagy a májat nagyon átsütjük jelentős folsav veszteséggel kell számolnunk.
Elősegíti a sejtek felépítését, a normális növekedést és a központi idegrendszer kifejlődését. Életfontosságú a mellékvesék normális működéséhez. Nélkülözhetetlen a zsírok és a szénhidrátok energiává történő átalakításához. Elésegíti a sebgyógyulást. Az ellenanyagok termelődése révén segít a fertőzést leküzdeni. Közreműködik a műtét utáni sokk kivédésében. Véd a fáradtság ellen. Csökkenti sok antibiotikum nem kívánt és toxikus hatásait. A vitamin nagy adagjai gyorsítják a műtéti sebek gyógyulását, gátolják a durva hegesedést és a vastag var képződését.
A pantoténsavat pszichés zavarok, a cukorbetegségnél kialakult idegrendszeri panaszok, hasi műtétek után fellépő bélenyheség kezelésében is alkalmazzák.
A pantoténsav szinte az összes élelmiszerben előfordul. Leggazdagabb forrásai a belsőségek, a hús, a máj, a vese, a szív, a zöldfőzelékek, a dió, a csirke, a korpa, a gabonafélék.
Ásványi anyagok:
A szervezetben több a kalcium, mint bármilyen más ásványi anyag. A kalcium és a foszfor együttesen felelős az egészséges csontokért és fogakért. A kalcium és magnézium a normális szívműködésért és vérkeringésért is felelős. Az emberi test kalciumtartalmának főtömege a csontokban és a fogakban található. A felnőtt ember csontjai kalciumtartalmának 20%-a évente felszívódik és újrapótlódik. A kalcium felszívódásához a szervezetnek elegendő mennyiségű D-vitaminra van szüksége. A kalcium gondoskodik arról, hogy szabályos legyen a szívverés. Enyhíti az álmatlanságot. Közreműködik a vas felszívódásában. Segíti az idegrendszer működését.
A kalcium hiánynak törékeny csontok a következményei. Legfőbb természeti forrásai a tej és tejtermékek, sajtfélék, szójabab, szardínia, lazac, dió, napraforgómag, szárazbab, zöldfőzelékek.
A nagy mennyiségű zsír és oxálsav meggátolja a kalcium felszívódását.
A kalcium az A-, C- és D-vitaminnal, vassal, magnéziummal és foszforral együtt adva hat a legjobban.
A szervezetben kloridion alakjában fordul elő. A vér sav-bázis egyensúlyát szabályozza. Nátrium és káliumsó alakjában hat. A máj működését elősegítve közreműködik abban, hogy a szervezet a salakanyagoktól megszabaduljon. A napi átlagos szintű só felvétel mellett elég kloridhoz jut a szervezet. Segíti az emésztést, megőrzi a ruganyosságot.
Hiánya estén hajhullás és a fogak elvesztése következhet be.
Természeti forrásai az asztali só, tengeri moszat és az olajbogyó.
Klórozott víz fogyasztásával esetén a táplálékkal kevesebb E-vitamin jut a szervezetbe. Aki rendszeresen klórozott vizet iszik, jól teszi, ha eszik joghurtot. Ez a legjobb módja annak, hogy a klór által elpusztított bélbaktériumokat pótolja.
Az inzulinnal együtt közreműködik a szénhidrát anyagcserében. Segít a fehérjéket oda eljuttatni, ahol szükség van rájuk. Elősegíti a növekedést. Megakadályozza, illetve csökkenti a magas vérnyomást. Esetleg elhárítja a cukorbajt.
Természetes forrásai a hús, a kagyló,a csirke, a kukoricaolaj, a rák, a sörélesztő.
A B12-vitamin molekula alkotórésze. Nélkülözhetetlen a vörösvértestek képződéséhez. Megvéd az anémia ellen. Hiánya vérszegénységet okozhat. Csak nagyon kis mennyiségre van szükség az étrendben.
Természetes forrásai a hús, a vese, a máj, a tej, az osztriga, a kagyló, a rák.
Szükség van rá, hogy a szervezetben a vas a hemoglobinba beépüljön. Az emésztését követő 15 percen belül a véráramba kerülhet. Nélkülözhetetlen a C-vitamin felhasználásához. Hiánya esetén vérszegénység alakulhat ki.
Természetes forrásai a szárazbab és borsó, a teljes búza, a szilva, a borjú- és marhamáj, a csiga és a legtöbb tengeri hal, rák.
Rendszerint megtalálható a multivitaminos és ásványkeverék készítményekben. Aki elegendő egészgabona termékeket és friss zöld levelű főzelékfélét, májat eszik, annak ne legyen gondja a rézfelvétellel.
A jód a pajzsmirigy működését befolyásolja. A jódnak az elégtelen bevitele lassítja a szellemi tevékenységet, testsúlygyarapodáshoz vezet, és energiaszegényé teszi a szervezetet. Több energiát biztosít. Javítja a szellemi frissességet. Elősegíti, hogy az ember haja, körme, bőre és foga egészséges legyen.
Természetes forrásai a tengeri moszatok, a hagyma, valamennyi tengeri hal és rák, jódban gazdag talajon nőtt főzelékfélék.
Nélkülözhetetlen az élethez, szükséges a hemoglobin képzéséhez, a mioglobin (az izmok vörös festékanyaga) és bizonyos enzimek keletkezéséhez. Elősegíti a növekedést, elejét veszi a fáradtságnak. Fokozza a betegségekkel szembeni ellenálló képességet. Megakadályozza és meggyógyítja a vashiányos anémiát. A szervezet által felvett vas teljes mennyiségének csak 8%-a szívódik fel és jut ténylegesen a véráramba. Ahhoz, hogy a vas hasznosulni tudjon a szervezetben rézre, kobaltra, mangánra és C-vitaminra van szüksége. A vas szükséges a B-vitaminok megfelelő anyagcseréjéhez.
Természetes forrásai a sertés-, marhamáj, szív és vese, liszt, nyers kagyló, szárított őszibarack, vörös húsok, tojássárgája, dió, bab, spárga, melasz, zabpehely.
Nélkülözhetetlen az idegek és az izmok hatásos működéséhez. Mint stressz ellenes ion ismert. Az alkoholisták többnyire magnézium hiányban is szenvednek. Segít a depressziót leküzdeni. Hozzásegít, hogy a szív és a keringési rendszer egészségesen működjék, és védelmet nyújt a szívroham ellen. A fogakat egészségesebb állapotban tartja. Segít megakadályozni a kalcium lerakódását, kalciumot tartalmazó vese és epekövek keletkezését. Elmulasztja a gyomorrontást. A magnézium A-vitaminnal, kalciummal és foszforral együtt hat a legjobban. Azoknak a nőknek, akik fogamzásgátló tablettát szednek tanácsos nagy mennyiségű magnéziumot is szedni. Az emberi test kb. 21 mg. Magnéziumot tartalmaz.
Természetes forrásai a füge, a citrom, a grépfrút, a sárga kukorica, a mandula, a dió, a magvak, az alma, a sötétzöld főzelékfélék.
A csont normális szerkezetéhez szükséges. Fontos szerepet játszik a tiroxin, a pajzsmirigyhormon képződésében. Szükséges a táplálékok megfelelő emésztéséhez és hasznosításához. Fontos a központi idegrendszer kifogástalan működéséhez. Hamar elmulasztja a fáradtságot. Akit visszatérő szédülések gyötörnek, kíséreljenek meg több mangánt adni étrendjükhöz. A szórakozott, figyelmetlen vagy emlékezési zavarokkal küszködő emberek gondoskodjanak arról, hogy elég mangánhoz jussanak.
Természetes forrásai a dió, a zöld levelű főzelékfélék, a borsó, a répa, a tojássárgája, a szemes gabona.
A szervezetben nem elemi állapotban, hanem vegyületei alakjában minden sejtben előfordul. A D-vitamin és a kalcium nélkülözhetetlen a foszfor megfelelő hatásaihoz. Minden biokémiai folyamatban szerepet játszik. Szükséges a csontok és a fogak normális szerkezetéhez. A niacin nem szívódik fel foszfor nélkül. Fontos a szívműködés szabályozásához. Nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a vese normálisan működjön. Energiát szolgáltat a szénhidrátok és a zsírok anyagcseréje révén. Csökkenti az ízületi gyulladásos fájdalmakat. Egészségesen tartja a fogínyt és a fogakat.
Természetes forrásai a hal, a szárnyas, a hús, teljes gabonaszemek, a tojás, a dió, magvak.
A szervezetben nátriumion alakjában fordul elő. A sok nátriumiont tartalmazó étrend rendszerint magas vérnyomás kialakulásához vezet. Ha magas a vérnyomása csökkentse sófogyasztását. A megvett élelmiszerek címkéjén keresse a só-, nátrium-klorid vagy NaCl tartalom adatát. A nátrium segít a vér kalcium- és egyéb ásványi anyag szintjét a normális értéken tartani. Segít megakadályozni a hő okozta kimerültséget és a napszúrást. Biztosítja, hogy az idegek és az izmok megfelelően működjenek.
Természetes forrásai az asztali só, a rák, a sárgarépa, az articsóka, az agyvelő, a vese, a szalonna.
Nélkülözhetetlen az egészséges haj, bőr és körmök számára. Segít az agy normális működéséhez szükséges oxigénegyensúly fenntartásában. Közreműködik a máj epeelválasztásában. Közreműködik a baktériumfertőzések leküzdésében.
Természetes forrásai a sovány marhahús, a szárazbab, a hal, a tojás, a káposzta.
Ellenőrzi és irányítja az anyagcsere folyamatokat, az enzimrendszerek működését, fenntartja és biztosítja a sejtek épségét. Nélkülözhetetlen a fehérjék szintéziséhez. Fontos a vér stabilitásához és a sav-bázis egyensúly fenntartásához. Szükséges a DNS szintéziséhez. Meggyorsítja a belső és külső sebek gyógyulását. Segíthet a meddőség gyógyításában. Segít a prosztatapanaszok elhárításában. Fokozza a növekedést és a szellemi frissességet. Hozzájárul a mentális zavarok kezeléséhez.
Nagyobb cinkbevitelre van szüksége annak, aki nagy adagban szed B6-vitamint. Ez vonatkozik az alkoholistákra és a cukorbetegekre. Ha cinkkel egészítjük ki az étrendünket több A-vitaminra van szükségünk. A cink az A-vitaminnal, kalciummal és foszforral együtt hat a legjobban.
Természetes forrásai a marhafartő, a bárányborda, a sertésbélszín, a búzacsíra, a sörélesztő, a tökmag, a tojás, a sovány tej, a mustár.