Mi a fehérje?
A fehérje minden élő dolog alapanyaga. Testünk 25 százalékos fehérjéből épül fel.
Magát a fehérjét kisméretű építőkövek, az aminosavak alkotják. Kilencféle alapvető aminosav létezik, amelyre a szervezetnek szüksége van az optimális működéshez, illetve a többi nem annyira alapvető, de hasznos fehérje.
A fehérjebevitelre vonatkozó ajánlások gyakran állati eredetű fehérjéken, húson, tojáson és tejen alapulnak. Ugyanakkor a nagyarányú állati eredetű fehérjefogyasztás nem egyszer nagyarányú zsírfogyasztással is együtt jár.
A szójafehérje:
A szója a létező legjobb minőségű, zsírmentes növényi fehérje. Kutatások igazolják, hogy legalább 25 gramm szójafehérje fogyasztásával és egy telített zsírsavakban szegény étrenddel csökkenthetjük a vér koleszterinszintjét. A szójabab az egyedüli növényi forrás, amely teljes értékű fehérjét tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy a szójababban megtalálható majdnem mind a kilenc (szám szerint: nyolc) alapvető aminosav, melyeknek minősége megegyezik a tej, a hús és a tojás fehérjéjének minőségével. A szójafehérje hosszú hatású és lassan bomlik le.
Szójafogyasztáskor külön zsír bevitele nélkül élvezhetjük a kiváló minőségű fehérje jótékony hatását.
Miért fontos a megfelelő mennyiségű fehérjefogyasztás a fogyókúra során?
Elősegíti az izomsejtek regenerálódását, megújulását, ezáltal fogyókúra során nem az értékes izmot építi le a szervezet, hanem a zsírszövetet. Sportolók számára nélkülözhetetlen, hogy elegendő mennyiségű fehérjét fogyasszanak, pontosan az előbb említett izommegóvás szempontjából.
(Köztudott, hogy fogyókúra során célszerű az izomzatot a lehető legnagyobb mértékben megőrizni, hiszen az 4-szer több kalóriát éget, mint a zsír, valamint az izomszövet kiterjedésében is kevesebb helyet foglal el, mint a zsírszövet.)