Fogyókúra tippek:
Miért hízunk?
Hát nem attól, amit megeszünk! Inkább a mennyiség az, ami fontos! Tehát ne egyél többet, mint amit a szervezeted fel tud használni! Bátran ehetsz bármit, ha azt le is dolgozod!
Mitől fogyunk?
Az ételekben, amit megeszünk, vannak olyan anyagok, amelyek segítenek a zsírégetésben. A zsírpárnákat ezek segítségével tudjuk leépíteni. A zsírégető szerek feladata a szállítás, zsírégetés.
Zsírégető szerek:
A zsírpárnákat, vitaminok, fehérjék, hormonok és enzimek segítségével tudjuk leadni. Ezek segítenek a zsírégetésben. Fontos a C vitamin, hiszen a zsírégető hormonok nem működnek C vitamin nélkül. C vitamin az egyik legfontosabb anyaga a szervezetünknek, hiszen nagyon sok betegségtől is megóv minket, és egyben a legjobb zsírégető is!
Kolin és karotin:
A kolin a B vitamin családjába tartozik, része minden idegi és agysejtnek. A kolin nélkül a koleszterin megsavanyodna. E nélkül a zsírfaló anyagok mozgása lelassul. Ez az anyag a húsokban, a karfiolban, a tojásban, és a szójában megtalálható.
L-karnitin.
Ez a szer szabályozza az anyagcserét, és megakadályozza a zsír felhalmozódását. Az L-karnitin a kolin és a C vitaminnal együtt tud hatásosan összedolgozni. Sajnos szervezetünk kevés L karnitint állít elő, de ezt a keveset a tejből, és a húsokból tudja szervezetünk előállítani.
A linolsav és a methionin:
A linosav olyan zsírsav, amelyet legnagyobb mennyiségben a növényi olajok tartalmaznak. Ebből épül fel a bél nyálkahártyája is. Ha a szervezetben túl sok zsír rakodik le, a linolsav segít ezeket lebontani, ezen kívül jelentősen csökkenti a vér koleszterin szintjét is. A methionin egy fehérje építő kő, amely ként is tartalmaz. Vannak olyan személyek, akik teljesen normálisan táplálkoznak, mégis túlsúlyosak, ők methinol hiányban szenvednek.
A methinol a folsavval és a B 6 vitaminnal együtt hatásos. Különösen sok methinol található a halban, a májban, a szárnyasokban, lencsébe, joghurtban, és a szójában.
A taurin:
A taurin szintén egy zsírégető fehérje. Kéntartalmú fehérje építő kőből methinolból és ciszteinből áll. A taurin gondoskodik az, hogy az agyalapi mirigy elegendő hormont termeljen. Ha a taurin túl kevés túlsúly alakulhat ki, főleg a nőknél. A taurin a zsírégetés mellett még epesavat is termel, így még jobban segíti a fogyást. A legtöbb taurin a tengeri gyümölcsökben található, pl. osztriga, rákok, de van a májban és a húsokban is.
Az ideális testsúly eléréséhez, szükséges az étrendünk sokszínűsége
Sajnos nagyon sok diéta egyoldalú, ezért fontos mielőbb áttanulmányozni, ha el szeretnéd kezdeni. A túlzott egyoldalú táplálkozás, hiányt idéz elő a szervezetben és ez megbetegedéshez vezet
Zsír dús diéták:
A pontdiétában: A tápanyagok pontértéket kapnak, míg a zsírok, zsíros ételek egy-két pontot érnek, addig a szénhidrátok akár több száz pontot is érhetnek, miközben a napi élelmiszer-fogyasztás a negyven pontot nem haladhatja meg. Az ilyen diéta a koleszterinszintet emeli, ezért érelmeszesedésre hajlamosít.
Az Atkins-féle diéta: 15-25%-nyi szénhidrát fogyasztását enged, ezért a rostfelvétel szempontjából előnyös. A hátrány szintén a magas koleszterinszint.
A Lutz-féle diéta: Lényege a húsfogyasztás, és csekély szénhidrátfelvételt enged. Viszont magas koleszterinszintet eredményez.
Az anyagcsere-diéta: Meghatározott étrend, zöldséget és gyümölcsféléket tartalmaz.. A fehérjéken és a koleszterinben gazdag tojáson alapul.
A Harvey-féle tojáskúra: A fogyókúrázónak, naponta nyolc tojást kell elfogyasztania. Túlzott koleszterin bevitel!
A Mayo-étrend: Napi 1500 kcal energia, ami: burgonyából, zöldségfélékből, teljes kiőrlésű lisztből készült pékárukból, húsból és reggelire két-három tojás.
Fehérjediéták:
A Banting-diéta: Ez 500-600 g állati fehérje, 60-80 g kenyér és némi zsiradék naponta. A sok állati fehérje fogyasztása egészségtelen.
A Cooly-féle diéta: 50% fehérjefogyasztást, a tilos!. Ez napi 750 kilokalória. A fogyókúra veszélyes, mert a csökkent energia felvételre a szervezet anyagcsere-csökkentéssel reagál. Vitaminpótlásra van szükség kb. tíz nap után. A bőséges fehérjefogyasztás magas húgysavszintet eredményezhet.
Túródiéta: Csak túró, gyümölcsök és fűszerek fogyaszthatóak. Egyhangú és vashiányt okozhat.
Félcsirke diéta: Naponta 40 dkg csirke, valamint zöldség és burgonya. Egyhangú és kevés energiát biztosít.
Rotációs diéta: Négyhetente a fogyókúra energiatartalma 600 és 1500 kcal között váltakozik. Kedvezőtlenül befolyásolja az alapanyagcserét.
Szénhidrát dús diéták:
Pritkin-féle diéta: Párolt, vagy nyers zöldségből áll, húst és sajtot csak ízesítésre enged, fehérjeszegény étrend.
Rizsdiéta: Csak rizsfogyasztást engedélyez. Egyhangú, vitamin- és fehérjehiányos étrend, kiszáradáshoz vezethet.
Schrott-kúra: Hetenként két nagy és két kis borivó napot tartanak, míg a hét fennmaradó három napja "száraz", amikor is sült szilva és zsemle fogyasztható napi 700 kcal mennyiségig. Egyértelműen tápanyag- (fehérje-, vitamin- és ásványi anyag) hiányos állapotra vezet.
Burgonya- és tojásdiéta: A fogyókúra során a burgonya mellett öt-hat tojás fogyasztható naponta. Fehérje-, vitamin-, ásványianyag-hiányos állapotok léphetnek fel alkalmazásakor, sajnos koleszterinben gazdag.
Burgonyadiéta: Naponta 1 kg burgonya, amelyet sós vízben kell megfőzni. A burgonyának nagy tápértéke van, viszont ez a diéta fehérje- és vitaminhiányos állapotokra vezethet.
Gyümölcsdiéták:
Alma diéta: Naponta hat alma fogyasztható. Minden tápanyagból hiányt szenved az alkalmazója.
Ananászdiéta: 2-4 kg ananász, ezen kívül kevés hús és hal fogyasztható.
Szőlőkúra: Naponta 3 kg szőlő ehető. Elégtelen fehérje és energia.
Diódiéta: Teljesen fehérjehiányos, ugyanakkor zsiradékokban gazdag az étrend (a tejszín fogyasztását azonban engedélyezi).
Tejkúra: 2 l (2,8%-os zsírtartalmú) tej fogyasztható. Vas-, vitamin- és rosthiányos állapotot okozhat.
Koplalás és igen kis energiatartalmú diéták:
A koplalás vagy "0"-diéta csak orvosi ellenőrzéssel alkalmazható! Ekkor a szervezet nagy mennyiségben veszít vizet (a benne oldott ásványi anyagokkal és vitaminokkal együtt). A szervezet általában alapanyagcsere-csökkentéssel védi magát, amely akár a 20-25%-ot is elérheti. A "0"-diéta esetén gondoskodni kell arról, hogy esszenciális aminosavak, ásványi anyagok, vitaminok stb. jussanak a szervezetbe, mert egyébként szívizomrost-károsodás, szívritmuszavar, köszvényes, veseköves és pszichés tüneteket okozhatnak.
Önkontroll:
Ha már kitűzted célként, hogy egészséges életet akarsz élni, akkor tarts egészséges önbírálatot. Légy tisztában azzal, hogy mindehhez idő kell, türelem! Ha minimum 100 kalóriával kevesebbet fogyasztasz naponta, akkor egészségesen fenn tudod tartani a formádat. Csak jó ételek vannak! Ha ezeket megfelelő mennyiségben és összeállításban fogyasztod. Lényeg, hogy alacsony kalória és zsírtartalom legyen benne, és mindezek mellett fontos a magas rosttartalmú anyagok!
Lehetőleg este 6 óra után már ne étkezz, nehéz ételt pláne ne!
Minden nap szoríts időt arra, hogy nyugodt körülmények között minimum negyed órát, de legalább fél órát szánsz pihenésre. Ez alatt az idő alatt, hallgathatsz relaxációs zenét, vagy meg tanulhatsz meditálni. Tornázhatsz, biciklizhetsz, táncolj vagy sétálj a szabad levegőn.