Méregtelenítés, salaktalanítás, tisztítókúra.
TESTÜNK KÉMIAI EGYENSÚLYA:
A legdöntőbb a sav-bázis (vagy sav-lúg) egyensúly.
A testnek fontos, hogy fenntartsa a megfelelő, enyhén lúgos természetű vért.
Ha a testi szövetek elsavasodnak, (egyensúlyhiány),megjelenik a rossz közérzet és betegségek alakulnak ki, amely a testnedvek és szövetek elsavasodására figyelmeztet.
A jó egészség feltétele, hogy a testünk sav-bázis egyensúlya megfelelő legyen. Ehhez feltétlenül fontos a helyes táplálkozás!
Amikor egyensúlyhiány lép fel:
A testünk összes szabályozó mechanizmusa (ideértve a légzést, a keringést, az emésztést és a hormontermelést) azon dolgozik, hogy kiegyensúlyozza ezt a finom, belső sav-bázis szintet. A korai szakaszban még kisebb tünetekben mutatkozik meg, mint például a megfázás, allergia, fejfájás és kiütések. Sajnos, amikor súlyosbodik a helyzet, meggyengül a szervezet. A meggyengült szervezet eredményeként pajzsmirigy-, mellékvese- és májproblémák, stb. léphetnek fel. Ilyenkor a sejtanyagcsere leáll. Más szóval, a sejtek elpusztulnak.
A problémát többnyire az ételeink nem természetes feldolgozása okozza.
Amit a Földön találunk, rendelkezik egy bizonyos fajta elektromos töltéssel és frekvenciával, ugyan úgy, mint a testünk.
A természetes ételek kellő energiával telítettek, ezért plusz energiát fedez a szervezetünk számára. Viszont ha adalékanyagokkal telített ételt viszünk a szervezetbe, akkor nem jutunk kellő energiához, csak méreganyagokhoz, és energiát vesz el a testünktől. A legnagyobb töltéssel rendelkező részecskék azok a kolloidok, amiket a nap lövell ki magából, ezért minél közelebb áll egy élelem ahhoz az állapothoz, amikor a nap energiája feldolgozásra került benne, annál több energiát tartalmaz.
A friss gabonacsírák természetes energiaszintje nagyon magas. Amikor viszont ugyanezt a növényt hagyják beérni, majd kiszárítják, összetörik, feldolgozzák és kifehérítik, hogy liszt legyen belőle, elveszíti tápértékének és kolloidális töltésének legnagyobb részét.
Amikor főként ilyen ételekkel táplálkozunk, akkor megbomlik a szervezet természetes sav-bázis egyensúlya, és ez az öregedés egyik legfőbb kiváltója, mivel mérgezzük a testünket!
Az a táplálkozás, amely túlnyomórészt savasító ételekből áll, mint például húsok, tejtermékek, gabonák, magas cukortartalmú gyümölcsök, valamint kenyér - savas méreganyagok keletkezéséhez vezet a szervezetben.
Amikor ezek a mérgező anyagok bekerülnek a véráramba, az érrendszer megkísérel megszabadulni tőlük, folyékony formában a tüdőn, illetve a veséken keresztül.
Ha túl sok méreganyag keletkezik - több mint amennyit kezelni tud -, akkor a szervezet ezeket elraktározza a különböző szervekben, mint pl. a szívben, a hasnyálmirigyben, a májban, a vastagbélben és egyéb helyeken.
A folyamat lelassításához és visszafordításához úgy kell hozzákezdeni, hogy eltávolítjuk a túlzott savterhelést a vérből és a szövetekből, azáltal hogy rengeteg bázikus vizet rendszeresítünk a táplálkozásunkban.
A bázikus víz pH-ja 9 és 11 között van, ami semlegesíti az elraktározott ártalmas savas hulladékokat, és gyengéden eltávolítja őket a szövetekből.
A fáradtság valószínűleg a túlsavasodott test egyik legfőbb tünete és panasza.
A savas testközegben termelődő méreganyagok lecsökkentik a fehérjék és az ásványi anyagok felszívódását, amelynek következtében meggyengül a test képessége arra, hogy enzimeket és hormonokat termeljen.
Ez akadályozza a sejtek újratermelődését és az energiatermelés egyéb szükséges összetevőit.
Ennek eredménye a fáradtság, a csökkent állóképesség, az izomtömeg növelésére való képtelenség és általános gyengeség.
„A savas hulladék a testben előkészíti a talajt rengeteg olyan mikroszkopikus nagyságú élőlény számára is, amelyek potenciálisan pusztító hatással lehetnek ránk, kezdve a sort a Candidával.
A Candida egy latin elnevezés, egy élesztőgomba neve, amely az emberi testben él, de igazából egy gombafajta. Az élesztő-, penész- és egyéb gombák növényi egysejtű életformák, amelyek belakják a földet, a vizet és a levegőt egyaránt. Gyakorlatilag mindenhol ott vannak. A Candida például rendszerint az emésztőcsatornában található. Valójában meghalnánk nélküle. Ezzel együtt könnyen előfordul, hogy drasztikusan túlszaporodik, olyan tünetek széles sorát okozva ezzel, amelyek lehetnek bosszantóak, krónikusak, vagy végzetesek. Ez az a probléma, amit a nők úgy ismernek, mint hüvelyi gombásodás, illetve szülők is megismerték talán, ha újszülött gyermeküknek volt valaha szájpenésze (ami nem más, mint a torokban szaporodó Candida)."
Dr. Young (amerikai sejtbiológus) egyik, talán legismertebb felfedezése a túlsúly valódi okával kapcsolatos elmélet.
Megállapította, hogy a zsír valójában túl savasodási probléma következménye. Mit jelent ez?
A test zsírsejteket hoz létre, hogy azok elszállítsák a savakat a létfontosságú szervektől, hogy ezek a savak szó szerint ne marják halálba az Ön szerveit.
A zsír menti meg az Ön életét!
A zsír valójában nem más, mint a test válasza egy veszélyesen túlsavasodott állapotra.
A megoldás? Lúgosítás és Energizálás.
ALLERGIÁK:
A méreganyagok, amelyek egy túlsavasodott, oxigéntől megfosztott testben termelődnek, nagymértékben hozzájárulhatnak ahhoz, amit gyakran az allergia tüneteinek hívnak. Továbbá, a meg nem emésztett fehérje felszívódása is komoly oka lehet az allergiás állapotoknak.
Az emésztőrendszer meggyengül, ez megakadályozza az aminosavak teljes lebontását - és sokféle ételallergiát okoz. Ez utóbbi önmagában súlyos allergiás reakciók széles skáláját képes produkálni.
Azok a termékek, amelyek oxigénizáló és lúgosító elemeket visznek be a szervezetbe, elősegítik a test kémiai állapotának egyensúlyba kerülését, és megszüntetik azokat az okokat, amelyek a túlérzékenységhez vezettek.
Ha tartósan fogyni szeretnénk, akkor testünket kímélni kell.
Salaktalanítás:
A méregtelenítés egyik hatékony eszköze a salaktalanítás.
Méregtelenítő szerveink: máj, vese, tüdő, belek, bőr - kedvezzünk tehát nekik hetente egy alkalommal.
A méregtelenítő napokon tarthatunk gyümölcsnapot, vagy lé böjtnapot. Egy napnál hosszabb ideig ne tegyünk, csak hetente egy alkalommal, de akkor tudatosan. A fogyókúrát is felgyorsíthatja, ha a szervezet megszabadul a salakanyagoktól, hiszen a testünk így a felesleget nem elraktározza, hanem kiválasztja.
Fontos, hogy a méregtelenítő napokon ne terheljük szervezetünket, ilyenkor pihenjünk. A „salak" fogalmának magyarázatára a természetgyógyászok szívesen használják a következő hasonlatot: ha a kályhában elég a fa, a végén a hamu marad. Minden égetés során keletkeznek ilyen szilárd égéstermékek, amelyeket salaknak vagy salakanyagoknak nevezünk. A kályhában lévő égéshez hasonlóan az emésztési folyamat során, a bélben is keletkeznek hulladék anyagok. Orvosi szemmel ezeket akkor tekintjük salaknak, ha elszállításuk akadályokba ütközik. Az éveken át tartó egyoldalú vagy mértéktelen táplálkozás, a stressz, az alkohol, a dohányzás, a nehezen emészthető ételek fogyasztása során salakanyagok rakódnak le a szövetekben, és az egész szervezetre károsan hatnak, ha sokáig ott maradnak, és nem választhatók ki. Fontos, hogy a méregtelenítő napokon ne terheljük szervezetünket túlzott, erőteljes mozgással.
Az elsalakosodott szövetekben pangás lép fel, a sejtanyagcsere így akadályozottá válik.
A méregtelenítésnek az a célja, hogy arra ösztönözzön bennünket, hogy ne sajnáljuk testünktől a rendszeres pihenést. Nem félórás, lélegzetvételnyi szünetekre gondolunk, hanem egész pihenő napokra, tehermentesítő napokra.
A rendszeres azt jelenti, hogy hetente egy napot beiktatunk, amikor tudatosan valami jót teszünk testünkkel.
Ilyenkor csökkentett kalória-bevitellel ápoljuk magunkat belülről, tápláljuk sejtjeinket létfontosságú anyagokkal, úgymint vitaminokkal, ásványi anyagokkal, és egyszer alaposan mossuk át az egész emésztőrendszert. Külsőleg is kedvezzünk testünknek: illatos aromafürdővel, frissítő arcpakolással, kondicionáló tornával, attól függően, hogy éppen mihez van kedvünk.
Aki rendszeresen tart méregtelenítő napot, hamarosan rájön, hogy majonézes sült krumpli, habos torta nélkül sem dől össze a világ. Nagyobb jelentőséget kapnak a friss gyümölcsök és zöldségek, hántolatlan gabonafélék, tejtermékek.
Lehetőségeink:
A rendszeres testmozgás fontos a test energiájának növelésére.
Szokjunk le a dohányzásról, alkoholt csak alkalomszerűen, minimális mennyiségben fogyasszunk! Kivétel ez alól a jó minőségű száraz fehér vagy vörösbor, amiből naponta 2-3 dl is elfogyasztható.
Naponta legalább 1,5-2 liter folyadékot vegyünk magunkhoz főként ásványvíz, tiszta, szűrt csapvíz, gyümölcs- vagy zöldtea, frissen facsart zöldség- és gyümölcslé formájában! Kerüljük a cukrozott és szintetikus adalékokat tartalmazó szénsavas italokat, mert ezek csak fölösleges kalóriát és májunkat leterhelő anyagokat tartalmaznak!
Lúgosító ételek:
- lucernafű, avokádó, árpafű, alma, körte, banán, sárgabarack, papaya,
- tök, burgonya, francia bab, Lima bab, fehérbab, zöldbab, fekete ribizli,
- Cayenne bors, cukkíni, pitypang, fejes saláta, fokhagyma, gabonafű,
- gomba, karfiol, mazsola, retek, paradicsom, répa, retek, szójabab (főtt),
-Szójarügy, spenót, sárgabarack, uborka, zeller, grapefruit, narancs, zöld tea,