A rostokról.
Rosttípusok:
Nem csak a rostok mennyisége az egyedüli lényeges tényező, a különböző típusú élelmi rostoknak megfelelő arányban kell lennie.
Négy típus különböztethető meg.
A táplálkozástan szakértői azt ajánlják, hogy az étrendi rostokat többféle forrásból szerezzük be, biztosítva, hogy a szervezet mind a négyféle rosttípusból megfelelő mennyiséghez jusson.
Megkülönböztetünk növényi és állati eredetű rostokat. Növényi rost esetében a zöldség vagy gyümölcs sejtfalának alkotórészeiről beszélünk, melyek emberi fogyasztáskor az emésztőrendszerben nem tudnak felszívódni. A növényi rostok az emésztőnedvekkel szemben ellenállóak és egy részük vízben is oldhatatlan. Mivel a bélrendszerből nem szívódnak fel, tömegüknél fogva lassítják a gyomorürülést, csökkentik az étvágyat. Képesek hat-nyolcszorosmennyiségű víz megkötésére, így a megduzzadt rostok tovább növelik a telítettség és jóllakottság érzését.
A rostoknak a vitaminokhoz hasonlóan van vízben oldható és oldhatatlan fajtája. Élettani szerepük nem azonos. Az oldható rostok például remekül csökkentik a vérkoleszterin- és a vércukorszintet (pl. zabkorpa), mert megkötik az epében lévő, epesavak formájában ürített koleszterin egy részét, mely így nem tud felszívódni, illetve a vékonybélbe jutva lassítják az összetett cukrok véráramba kerülését.
Az oldhatatlan rostok a kalcium- és vastartalmú ásványi sók felszívódását csökkenthetik (búza, kukorica, rizs), ha egyszerre fogyasztjuk őket, ezért szükség lehet ezen mikro tápanyagok pótlása.
A rostok nagy segítségünkre vannak egy diéta vagy tisztítókúra esetén - nyugodtan fogyaszthatjuk őket, csupán figyelni kell a megfelelő vitaminpótlásra is és a még magasabb folyadékfogyasztásra, hiszen folyadék jelenlétében a rostok sem tudnak megduzzadni kellőképpen, nem tudják kifejteni optimális hatásukat.
Tehát összefoglalva: A rost növeli a bélmozgást, így megszűnteti a szorulást, az étvágy csökkentésével és a hatékonyabb felszívódással segít a fogyásban, megelőzi a bélrákot, csökkenti a koleszterinszintet.
Mivel nagy mennyiségű vitamint, ásványi anyagot és élelmi rostot tartalmaznak, fogyasszuk őket naponta több alkalommal. Jelentős B, C, folsav, és béta-karotin források. A diófélék E-vitamintartalma magas. Fontos, hogy próbáljuk meg őket nyersen fogyasztani, ugyanis vitamintartalmuk hőkezelés, melegítés hatására nagyrészt elbomlik. Ha nem áll rendelkezésünkre friss zöldség, válasszuk inkább a mélyhűtöttet, mint a konzervet. Alacsony kalóriatartalmuk és magas rosttartalmuk miatt a fogyókúrás étrendbe nagyon jól beilleszthetők.
Ha lehet, válasszunk inkább biogazdaságból vagy ökopiacon vásároltakból, hiszen ezek vegyszermentesek.
Mosás nélkül semmiképpen ne fogyasszuk őket. A permetanyagok, a mesterségesen ráfújt érlelő szerek, rovarirtók nem kívánt mellékhatásokat okozhatnak az emberi szervezetbe jutva.
Gabonafélék
A gabonafélék alkotják az egészséges táplálkozásunk alapját. Rendszeres, naponta többszöri fogyasztásuk ajánlott.
Főleg a teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó termékek ajánlhatók, melyek csökkentik egyes betegségek, pl. vastag- és végbélrák kockázatát.
Ide tartoznak a következők: teljes kiőrlésű liszt, korpával, olajos magvakkal kiegészített termékek, barna, hántolatlan rizs.
A gabonafélék jelentős szerepet játszanak az energia és szénhidrátszükséglet biztosításában, fehérjetartalmuk is jelentős. A finomlisztből készülő termékek vitamintartalma kb. csak a fele a teljes kiőrlésű lisztből készülteknek