koleszterin kristály
A túl sok zsírfogyasztás, magas vérkoleszterin szintet eredményez és növeli a szívinfarktus kockázatát. Az ütőerek falain lerakódott koleszterin merevvé teszi a véredények belső felületét, ez az érelmeszesedés. Az erek elmeszesedett részein összegyűlnek a vérlemezkék, és vérrögöket formálnak körülötte, leszűkítve az artériát. Ezek a vérrögök végül elzárják a vér útját, és szívinfarktust okoznak. A test minden egyes sejtje tartalmaz koleszterint. Ez a zsírszerű vegyület a sejtek falában található, és segít fenntartani azok szilárd szerkezetét
Mindannyian túl sok zsírt fogyasztunk és ennek jó része telített zsír. Egyik nélkülözhetetlen anyaga a szervezetünknek a lipotróp. Elsődleges funkciójuk, hogy megakadályozzák a májban nagy mennyiségű zsír lerakódását. A koleszterin a májban képződik. A lipotróp anyagok a máj lecitintermelését is fokozzák, ami a koleszterint oldhatóbb állapotban tartja. Méregtelenítik a májat és növelik a betegségekkel szembeni ellenállást azáltal, hogy elősegítik a thymus mirigy (az immunrendszer működésében játszik fontos szerepet) működését és segítik megakadályozni, hogy a koleszterin a vérerekben lerakódjon. Ezáltal csökkentik a szívroham, az arteriosclerosis (érelmeszesedés) és az epekövek kialakulását. A lipotróp anyagok elősegítik, hogy a koleszterin a szervezetben biztonságosan keringjen
Mint mindennek, a zsírnak is van jó és rossz oldala. Az általános nézet az, hogy, minden zsír ártalmas, de ez nem igaz. Sajnos nagyon kevesen tudják, hogy miért nélkülözhetetlen a koleszterin az egészségünkhöz. A szervezet koleszterinszintjének legalább kétharmada a májban és a bélben képződik. Megtalálható az agyban, a mellékvesében, az idegrostok hüvelyében, burkában.
Miért fontos a szervezetünknek a koleszterin?
- Mert a koleszterin a bőrben a nap ultraibolya sugarainak hatására a nélkülözhetetlen D-vitaminná alakul át.
- Segíti a szénhidrátok anyagcseréjét.
- A koleszterin az elsődleges forrása az életfontosságú mellékvese- szteroid-hormonoknak, mint a kortizonnak és a nemi hormonoknak.
Miként csökkenthessük a koleszterinszintünket:
Vérkoleszterin csökkentő hatása van a fokhagymának. A táplálék-kiegészítők közül a C-vitaminnak és a nikotinsavnak van vérkoleszterin csökkentő szerepe. A zsíros halakból származó halolajok többszörösen jótékony hatást gyakorolnak a keringési rendszer egészségére. Halolaj, olyan olajfajta, melyet zsíros halak izomzatából nyernek.
A táplálékban található rostok aktívan hatnak a koleszterin ellen. A rostok hajlamosak a bélben megkötni a koleszterint, akadályozva felszívódását a szervezetbe és segítik a bélbaktériumok szaporodását, melyek közül néhány a koleszterolt rosszul felszívódó anyagokká bontja le.
A növényi ételekben jelen van az úgynevezett természetes koleszterinsemlegesítő, a béta-szitoszterin. A béta-szitoszterin megakadályozza, hogy a koleszterin felszívódjon a belekben.
Az európai étkezés zsíros, a közép-európaiak nagy része a napi kalóriamennyiség 40-50%-át zsír formájában veszi magához. Az átlagos 40-50% helyett elegendő a napi energia teljes zsírtartalmát 25-30%-ra lecsökkenteni! Zsírok nélkül már nem is lehetne konyhaművészetünket elképzelni. A zsír miatt olyan ízletesek az ételeink, a zsír felelős az íz anyagok oldásáért is. A zsírokban kétszer annyi kalória van, mint a szénhidrátokban vagy fehérjékben. A zsírok nagy része a szervezetben energianyerésre és energiatárolásra fordítódik. Zsír nélkül semmi sem megy. Egyetlen sejtet sem tudnánk zsír nélkül felépíteni. Az egészséges táplálkozásról részletesen írunk az ingyenes tanfolyamunkon. Ha jelentkezni szeretne, megteheti a cikk alján található linken.
Kötőszöveti zsírként óvja mozgó szerveinket, a veséket, a szemgolyót, az arcot. A bőr alatti szigetelőrétegként elengedhetetlen hő szabályozó. A zsír a zsírban oldódó vitaminok hordozója. Számos szervünk alkotóeleme és jó néhány folyamatban kiinduló anyag más vegyületek számára. A zsírok pótolhatatlanok! Bármilyen fontosak a zsírok óvatosan kell velük bánni. A sok zsírt tartalmazó napi étrend meghatározó jelentőségű a legelterjedtebb betegségek kialakulásánál. Ilyen a szívinfarktus, az agyvérzés, a rák és a cukorbetegség.
A zsírokat mindig óvatosan élvezzük! Ne csak a mennyiségre, hanem a felépítésükre is ügyeljünk!
A telített zsírsavak többnyire állati zsírokban találhatók meg. A többszörösen telítetlen zsírsavak növényi zsírokban fordulnak elő (mogyoró, mandula, kukoricacsíra, napraforgó).
Étkezési kultúránkban majdnem mindig a telített zsírsavaknak van elsőbbsége, több állati zsírt fogyasztunk, mint növényit. Bár a növényi zsírokat könnyebben meg tudjuk emészteni!